Rudraksha: Shiva’nın Güçlü Sembolü

Rudraksha: Shiva’nın Güçlü Sembolü

Shiva, doğadan gelen süslemelerle temsil edilen eşsiz formuyla bilinir. Boynuna sarılmış bir yılan ve yılanın vücudunu saran derisi, başını süsleyen hilal seklindeki ayın hemen altında belirir. Saçlarından Ganga akar. Tüm vücudunu kaplayan kutsal küllerin arasından, elinde boncuklardan oluşan bir tespih ışıldar. Bu boncuklar Rudraksha ağacına ait tohumları temsil eder ve ona inananlarda merak uyandıran bir görünüme sahiptir.

Rudraksha Ağacı Nedir?

Elaeocarpus ganitrus olarak da bilinen Rudraksha ağacı, genellikle subtropikal iklimde yetişen ve yaprak dökmeyen büyük bir ağaç türüdür. Çoğunlukla Himalayalar’ın eteklerinde, Ganj ovalarında, Endonezya ve Papua Yeni Gine de dahil olmak üzere Güneydoğu Asya bölgelerinde yetişir. Rudraksha tohumları, yerli halk arasında yaban mersini tohumu olarak da bilinir. Tamamen olgunlaştığında dış kabuğunun maviye dönmesi bu tohumların yaban mersinine benzetilmesine neden olmuştur. Shiva’nın da sonsuzluğu temsil eden bir renk olarak mavi ile tasvir edilmesinin bir nedeni de Rudraksha tohumlarıdır. Shiva ile kurulan ilişkisi nedeniyle bu tohumlar, kişiler arasında manevi dünyanın bir rehberi olarak kabul edilir.

Rudraksha tohumları, Tanrı’nın döktüğü gözyaşlarının bir tezahürüdür. Peki bu gözyaşlarının sebebini nedir? Üzüntü gözyaşları olmadığını tahmin etmek zor olmasa gerek. Rudra’nın anlamına göz attıktan hemen sonra bu gözyaşlarının nedenini öğreneceğiz. Başlayalım!

 

 

Bizi Ağlatan Biri: Rudra

Shiva’nın bir diğer adı olan Rudra, yarattığı katarsis etkisiyle bilinir. Adi Shankara, birden fazla anlam ifade eden Rudra’yı Vishnu Sahasranama üzerine yaptığı yorumda ‘kozmik çözülme anında tüm varlıkları ağlatan’ olarak tanımlar.

Rukha Dravyati Iti Rudra. Rig Veda’nın bu sözleri Rudra’nın üstlendiği görevi anlatır; Rukha sefalet, Dravyati ise yok etmek anlamına gelir. Rudra, sefaleti ortadan kaldırarak kader gözyaşlarını Rudraksha tarafından temsil edilen mutluluk gözyaşlarına dönüştürendir.

Eski bir Sanskritçe metin olan Svetasvatara Upanishad’da Yüce Bilinç, diğer adıyla Brahman, Rudra ile özdeşleştirilir. Kutsal metne göre Rudra, yalnızca yok edici kişiliğiyle değil Yüce Varlığın kendisi olarak da kabul edilir. Rud ‘ağlamak’ anlamına gelirken Ra ‘tüm kozmosu kuşatan ışık’, ‘ilahi bilinç’ anlamlarını ifade eder. Bir varlık, Tanrısal niteliği deneyimleme şansına sahip olduğunda, dışarı çıkmayı bekleyenler bariyerleri aşar, sevinç gözyaşları olarak bedene iner. Rudra sevgi, mutluluk ve minnettarlık sunan bir bilinçtir.

Efsanelere göre bu katarsis anı, Tanrı’da dahi kendini göstermiştir. Bu da bizi ‘Rudra’nın gözyaşları’ anlamına gelen, ‘Aksha’ olarak adında gözyaşının anlamını saklayan Rudraksha’nın hikayesine götürür.

Rudraksha: Shiva’nın Gözyaşlarına Dair Bir Efsane

Hikayeye göre Shiva, kefaretini uzun süre ödeyeceği bir keyif ve saadete haline kendini kaptırır. Nihayetinde kendine geldiğinde gözlerinden toprağa yaşlar dökülür. Bu yaşlar tohum haline gelir, büyür ve Rudraksha ağacına dönüşür. Ruhsal dönüşümümüze rehberlik edecek özel yetiler, bu tohumlara Shiva tarafından bahşedilir. Rudra’nın bir parçası olan Aksha, ruhani yolculuğumuzdaki engellerle yüzleşmemize yardımcı olur. Kutsal metin Shiva Purana, Rudraksha’yı bedeninde bulunduran kişinin Shiva ile özdeşleştiğini belirtir.

Rudraksha’nın Bilimsel Değeri

Vedik dini tarafından kutsal kabul edilen Veda metinlerinde Rudra aynı zamanda rüzgar ve fırtına ile ilişkilendirilir. Kozmik bir bir rüzgara işaret eden bu temsil, sürekli hareket halinde olan bir kozmos anlayışı ve yıldızlararası maddeyi oluşturan sayısız parçacık fikriyle örtüşür. Bilimsel literatürde bu maddenin karşılığı, yeni gök cisimlerinin yok olmasına ve yaratılmasına neden olan, bir cismi diğerine bağlayan ve yeniden yaratma döngüsünü devam ettiren parçacıklardır. Bu parçacıkların hareketinden kaynaklanan rüzgarlar kozmik rüzgarlardır. Oldukça güçlü olan bu rüzgarlar evrende insan kulağının algılayamayacağı sesler çıkarır.

 

Antik Hint dönemindeki efsane ve mitleri anlatan Purana metinlerinde yer alan bir Tanrı olarak Rudra, yıkım gerçekleştirirken ulumaya benzeyen sesler çıkaran kozmik rüzgarlar meydana getirir. Bir yenilenme ve dönüşümün işaretçisi olan bu yıkım sürecinde yaratılan kozmik rüzgarlar, ilahi güce sahip olan ve sürekli şekilde tüm evreni dolaşan evrensel enerjiyi temsil eder.

 

Peki, kozmik rüzgarlar ile Rudraksha arasındaki bağlantı nereden gelir?

Rudraksha, Rudra ve “kendine çekmek”, “cezbetmek” anlamlarına gelen Akarshana sözcüklerinden türetilmiştir. Kozmik parçacıkları çeken bir anten görevi gören ve onları bedenimize kanalize eden Rudraksha, aynı zamanda tüm olumsuzlukları ortadan kaldırarak dizgemize canlılık, sağlık ve uyum bağışlar.

 

Rudraksha Kullanmanın Faydaları

Varanasi Teknoloji Enstitüsü’nden Dr. Suhas Rai öncülüğündeki ekip tarafından yürütülen bir araştırma, Rudraksha tohumlarının vücudumuzu etkileyen ince elektromanyetik atomlar içerdiğini ortaya koymuştur.

 

O halde, Rudraksha Mala takmanın birçok faydası olacağını tahmin etmek zor olmasa gerek. 108 boncuktan meydana gelen bir tespih olan Rudraksha Mala beden, zihin, biyolojik sistemler ve hastalıklar üzerinde potansiyel etkilere sahiptir.

  1. Vücut için koruyucu bir kalkan görevi görür.
  2. Beden, zihin ve ruh üzerinde olumlu etkisi olan özel bir enerji yayar.
  3. Negatif karmayı azaltır
  4. Konsantrasyonu arttırır.
  5. Gezegen hareketlerinden kaynaklanan negatif etkileri ortadan kaldırır.
  6. Huzur ve uyum getirir.
  7. Stresi kontrol etmeye yardımcı olur ve kan basıncını düzenler.
  8. Çakraları dengeler ve potansiyel hastalıkları ortadan kaldırır.

 

Rudraksha Jabala Upanishad

Kutsal metinlerde ilahilerin bulunduğu bölümünü oluşturan Samaveda ile ilişkili olan Rudraksha Jabala Upanishad, kutsal metinlerde sıkça yer alır. Hinduizm’in felsefi ve daha çok mistik yapıdaki kutsal kitapları Upanishad’lar arasında da yer alan Rudraksha Jabala Upanishad, Rudra ile bilge Sanatkumar arasında geçen bir konuşmadan oluşur. Metinlerde Rudraksha hakkında ilginç bilgiler bulunmakla birlikte Rudraksha’nın tasnife tabi tutulduğu bölümler de mevcuttur.

 

Kaç çeşit Rudraksha vardır?

Doğal bir Rudraksha tohumu, yüzeyinde birkaç oluk içerir. Mukhi olarak bilinen bu oluklar, her bir tohumda bulunan enerjiyi muhafaza eder. 1’den 21’e kadar farklı türlerde Mukhis veya Rudraksha yüzeyi bulunur. 1 ila 14 yüz bulunan Rudraksha’lara daha kolay ulaşılabilmekle beraber her birinin kendine has özellikleri bulunur.

 

1 Mukhi Rudraksha: Shiva’nın baş Tanrı olarak yer aldığı Rudraksha’dır. En yüce bilincin farkındalığını temsil eder.

 

2 Mukhi Rudraksha: Shiva ve yaradılışın kaynağını temsil eden Shakti’nin bir araya geldiği Ardhanarishwar, bu Rudraksha’nın baş Tanrısıdır. Öğretmen-öğrenci ilişkisini ifade eden Guru-Shishya ile birlikte uyum getirir.

 

3 Mukhi Rudraksha: Sanskrit dilinde ateş anlamına gelen Agni bu Rudraksha’nın baş Tanrısıdır. Geçmiş karmanın esaretinden kurtulmayı kolaylaştırır.

 

4 Mukhi Rudraksha: Guru, bu Rudraksha’nın baş Tanrısıdır. Üst bilgiye ulaşmak isteyenlere yardımcı olur.

 

5 Mukhi Rudraksha: Shiva’nın bir tezahürü olan Kalagni Rudra, bu Rudraksha’nın baş Tanrısıdır. İçsel farkındalığı artırarak kişiyi yüksek benliğe taşır.

 

6 Mukhi Rudraksha: Önemli ir arketip olarak Shiva’nın üçüncü gözünden parlayan altı ışıktan doğan Karthikeya, bu Rudraksha’nın baş Tanrısıdır. Denge ve duygusal istikrar getirir.

 

7 Mukhi Rudraksha: İyi şans ve güzellik Tanrıçası olan Lakshmi, bu Rudraksha’nın baş Tanrısıdır. Zenginlik için yeni fırsatlar yaratır ve sağlığı destekler.

 

8 Mukhi Rudraksha: Bilgi ve hikmetin Tanrısı Ganesha, bu Rudraksha’nın baş Tanrısıdır. Engel ve zorlukların kaldırılmasını kolaylaştırır.

 

9 Mukhi Rudraksha: Dişi ve yaratıcı enerjinin tecessümü Durga, bu Rudraksha’nın baş Tanrısıdır. Güç ve dinamizmi temsil eder. Hem dünyevi zevklerin hem de özgürlüğün elde edilmesine yardımcı olur.

 

10 Mukhi Rudraksha: Sevgi ve barışı temsil eden Krishna, bu Rudraksha’nın baş Tanrısıdır. Kutsal metinlere göre en güçlü Rudraksha’lardan biridir.

 

11 Mukhi Rudraksha: 11 minör Rudra, bu Rudraksha’nın baş Tanrısıdır. Gezegenlerin olumsuz etkilerini hafifletir.

 

12 Mukhi Rudraksha: Bu Rudraksha’nın baş Tanrısı olan Güneş, ışıltı ve güç getirir. Düşük özgüvenden kurtararak kişinin kendini motive etme gücünü artırır.

 

13 Mukhi Rudraksha: Arzu ve zevk Tanrısı olan Kamadeva, bu Rudraksha’nın baş Tanrısıdır. Çekiciliği ortaya çıkarır. Kundalini ve mucizevi güçlerin uyanmasına yardımcı olur.

 

14 Mukhi Rudraksha: Rüzgar Tanrısının oğlu Hanuman, bu Rudraksha’nın baş Tanrısıdır. Cesareti ve irade gücünü temsil eder.

 

15 Mukhi Rudraksha ila 21 Mukhi Rudraksha yaygın olarak bulunmadığından nadiren kullanılır.

Gurudev’in Rudraksha Anlayışı

İlk çağlardan bu yana kullanılmaya devam eden Rudraksha, birçok ruhani gücün hazinesi olarak görülür. Özellikle Rudraksha takmamanın arayışta olan bir kişinin hayatında talihsizliklere neden olup olmayacağına odaklanan bir soru Gurudev Ravi Shankar’a yöneltilir. The Art of Living merkezinin kurucusu Gurudev Sri Sri Ravi Shankar tarafından verilen yanıt yolculuğumuza rehber olacak bir anlamı gün yüzüne çıkarır.

 

“Taktığınız Rudraksha’nın bir, on yada on beş yüzü olup olmadığına aldırmayın. Evet, bazı fizyolojik ve enerjik etkileri vardır. Eğer Rudraksha iyiyse ve fizyolojiniz için iyi bir etki yapıyorsa, o zaman bu kullanmanız için yeterli bir sebeptir. Eğer onu takmak istiyorsanız, takın. Önemli olan Ek Mukhi (içten bağlılık) sahibi olmanızdır.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *