Astrolojide Venüs Neyi Temsil Eder?

Gökyüzünde Ay ve Güneş’ten sonra görebildiğimiz en parlak gök cismi Venüs’tür. Kütlesi ve büyüklüğünün benzerliği sebebiyle dünyanın kardeşi olarak da adlandırıldığı olur. Venüs, Güneş ile bir burçta kavuştuktan 8 yıl sonra, yine aynı burçta Güneş ile kavuşur ve bir Venüs döngüsünü tamamlamış olur. Yaklaşık 2 yılda bir Retro harekete geçen Venüs, bir retro ile başlattığı döngüyü 8 yıl sonraki başka bir retro ile tamamlar ve bu döngüdeki hareketleri incelendiğinde gökyüzünde bir pentagram çizmiş olur. Venüs’ün döngüsü sebebiyle astrolojide, 8 yılda bir hayatımızda aşk ve sevgiyle ilgili bizim de bir döngüyü tamamladığımızdan bahsedilir.

Venüs bizim sevgi dilimizdir. İnsanları nasıl sevdiğimizi, sevgimizi nasıl gösterdiğimizi ifade eder. Venüs astrolojide dişil enerji olarak anılır. Bu yüzden yaratıcılık, sanatsal yetenekler, huzur, fedakarlık, tahammül, şefkat, affedicilik gibi konularla da ilişkilendirildiği görülür. 

MİTOLOJİDE VENÜS

Venüs, Yunan mitolojisinde Afrodit ile temsil edilir. Afrodit Okeanos’un kızı Dione ile Zeus’un birliktelikleri sonucunda okyanustaki bir istiridyeden çıkmıştır. Dillere destan güzelliğiyle bilinen Afrodit, tutkunun, sevginin, cinselliğin ve şehvetin tanrıçasıdır. En çok bilinen mitlerinden birinde Afrodit’in erkekleri kendine aşık etmek için kullandığı bir kuşaktan bahsedilmektedir. Afrodit’in kadınlara da sıklıkla ödünç verdiği bu kuşak, insanların cinsel isteklerini artırmasıyla bilinirmiş. Bu yüzden bazılarına göre Afrodit’i yani Venüs’ü anlatan ana kelime aşk ya da sevgi değil, şehvettir.

Roma mitolojisinde ise, Venüs adıyla bilinen Vulcan’ın eşi, Mars’ın sevgilisi, Cupid’in annesi bir tanrıça vardır. Yunan mitolojisindeki Afrodit ile eşleştirilen Venüs, başlangıçta üzümlerin olması, baharın gelmesi, bitkilerin korunması ile ilgiliyken daha sonraları aşk ve güzellik tanrıçası olarak anılmaya başlanmıştır. Kaynaklarda Herentas olarak da adlandırıldığı görülebilir.

Mitolojide Venüs ve Afrodit’in bağlantılı olduğu konular doğum haritalarımızda Venüs’ün temsil ettiği konulardır. 

VENÜS BURÇLARI NASIL ETKİLER?

VENÜS KOÇ BURCUNDA: Huzuru seven Venüs heyecanlı Koç burcuyla anlaşmakta zorluk yaşayabilir. Koç burcundaki Venüs kişiye çapkın, flörtöz etkiler verir.

VENÜS BOĞA BURCUNDA: Venüs’ü Boğa burcunda olan kişiler, ilişkilerinde huzur arayan, güven ve istikrar peşinde olan kişilerdir.

VENÜS İKİZLER BURCUNDA: Venüs’ü İkizler burcunda olanlar; ilişkilerinde iletişime önem veren, entelektüel ilişkilere çekilen, sapyoseksüel olarak tabir edilebilecek kişilerdir. 

VENÜS YENGEÇ BURCUNDA: Venüs’ü Yengeç burcunda olan kişiler evlerine düşkündürler ve sevdikleri kişinin de kendilerine “ev” gibi hissettirmesini isterler. Flörtöz değillerdir, sevdiği kişiye derin duygularla bağlanırlar.

VENÜS ASLAN BURCUNDA: Bu kişiler sevgilerini gösterişle ifade etmeyi seven, sevdiğinin önüne kamyonla gül dökenlerdir. Sevgi ifadeleri bir Aslan burcuna yakışır şekilde çok gösterişlidir.

VENÜS BAŞAK BURCUNDA: Venüs’ü Başak burcunda olan kişiler ilişkilerinde garanticilerdir. Takıntılı olduğu konularda sevdiği kişiyi fazlaca eleştirip, kalp kırıklıklarına yol açabilirler.

VENÜS TERAZİ BURCUNDA: Sosyalleşmeyi, flört etmeyi çok seven Venüs Terazi’ler estetik değerlere de çok düşkündür. İlişkilerinde dengeyi kuracak “diplomatik” bir dil kullanırlar.

VENÜS AKREP BURCUNDA: Venüs’ü Akrep burcunda olan kişiler, cinselliğe düşkündürler. Duyguları yoğun olmasına rağmen bunları ifade etmekte zorluk yaşayıp, sevdiklerine kaba ve sert davranabilirler.

VENÜS YAY BURCUNDA: Yay burcundaki Venüs kişiye; sosyal, dışa dönük ve flörtöz bir yapı verir. Çok romantik olmasalar da çok eğlenceli, tatlı bir partnerdir.

VENÜS OĞLAK BURCUNDA: Venüs’ü Oğlak burcunda olan kişiler, geleneklerine bağlı hatta bazen tutucu olabilirler. Sevgisini belli etmeyen, soğuk bir yapıdadırlar.

VENÜS KOVA BURCUNDA: Bu kişiler, deli dolu eğlenceli tiplerdir. Kısıtlanmayı sevmez, ilişkilerinde iletişime, bilgi paylaşıma düşkün olurlar.

VENÜS BALIK BURCUNDA: Empati yeteneği çok kuvvetli olan Venüs Balık’lar, estetik algıları çok güçlü, aynı zamanda çok romantik kişilerdir.

Venüs Evlerde Nasıl Etkilere Sebep Olur?

VENÜS 1. EVDE: 1. Evdeki Venüs kişiye girdiği ortamda kendini belli edecek bir güzellik, çekicilik verir.

VENÜS 2. EVDE: Venüs’ü 2. Evde olanlar, sanatsal yeteneklerini paraya çevirebilir, kadınlarla ilgili estetik, güzellik gibi sektörlerden para kazanabilirler.

VENÜS 3. EVDE: 3. Evdeki Venüs kişiye; güzel konuşma, entelektüellik, edebiyat ve şiire ilgi verir. Sosyal çevreden yana şanslı etkiler taşır.

VENÜS 4. EVDE: Venüs burada kişinin evine duygusal bağ kurmasıyla çalışır. Kişi evini çok sever, güzel evlerde oturmak ister. Evinde vakit geçirmek bu yerleşimi olan kişiler için önemli ve keyiflidir.

VENÜS 5. EVDE: Arkadaş çevresi, sosyal çevre, flörtler açısından güzel etkiler taşır. Burada Venüs yerleşimi olan kişiler ortamın popüler, ilgi çeken karakteri olabilirler.

VENÜS 6. EVDE: Üretmeyi, çalışmayı seven, iş hayatındaki insanlarla güzel bağlar kuran kişilerin yerleşimidir.

VENÜS 7. EVDE: Venüs’ü 7. Evde olan kişiler, ikili ilişkilerinde şanslı, değer gören kişilerdir. Evlilik açısından da güzel etkiler verir.

VENÜS 8. EVDE: 8. Evdeki Venüs kişiye finansal açıdan şanslı etkiler getirir.

VENÜS 9. EVDE: Venüs’ü 9. Evde olan kişiler yolculuklar açısından şanslıdır. Flört konularında farklı, marjinal kişilere çekilebilirler.

VENÜS 10. EVDE: Bu kişiler kariyerlerinde şanslı olurlar. Ayrıca, kadınlarla çalışabilecekleri işlerde başarılı olurlar.

VENÜS 11. EVDE: Kişiye çevresi tarafından çok sevilen, popüler biri olma etkisini getirir. 

VENÜS 12. EVDE: Bu kişiler kendi yalnızlıklarını seven, kendi içlerine dönen kişilerdir. Zaman zaman utangaç, sıkılgan olabilirler.

Astrolojide Ay Neyi Temsil Eder? Evlerde ve Burçlarda Etkileri

Astrolojide Merkür Neyi Temsil Eder? Evlerde ve Burçlarda Etkileri

Write A Comment