Astrolojide Ay Neyi Temsil Eder?

Kendi duygu* dürtü* bilinçaltı* ve koruma* iç güdümüzü* ifade eder.

Natal haritamızda ki en büyük korumamız ve dişil özelliklerimizi ifade eder.

Yönetici Burcu Yengeçtir.

Ay hangi evdeyse içgüdülerimiz oraya çekilir.

İyileştirici elementi Gümüştür.

 Ay Burçlarda Neyi Temsil Eder?

Ay Koç      Burcunda:  Ani öfke ve duygularla ilgili tecrübesizlik. Duygularda ani iniş ve çıkışlar yaşar. Ben merkezci ve emir vermekten hoşlanan bir yapı verebilir.

Ay Boğa    Burcunda:  Duyguları sabittir.  Yemek yemeği çok sever ve kilo almaya müsaittir. Huzur, doğa, sabitlik ve güven arayışındadır. Maddi olarak güvence arar. Anneye veye çocuğa düşkünlük verir.

Ay İkizler  Burcunda:  Duyguları değişken ve meraklıdır. İletişimi seven ve zihni hızlı çalışan bir yapı verir. Öğrenme ihtiyacı içindedir. Bilgiye dayalı ilişkiler kurar.

Ay Yengeç Burcunda: Duygusal, milliyetçi, ailesine, evine, çocuğuna düşkün, bazen acıyı abartan ve empati gücü yüksek yapıya sahiptirler.Ay bu burçtayken bazen anneye fazla düşkünlük ve duygusal olarak fazla alınganlık verebilir.

Ay Aslan    Burcunda: Ön planda olmaktan, gösterişli olmaktan ve duygularını abartmaktan hoşlanan bir yapı verir. Duygularını açıkça ifade etmekten hoşlanır. Eğlenceli, komik, kibirli, inatçı ,otoriter ve sanatsal yönleri vardır.

Ay Başak   Burcunda: Fazla titiz, eleştiren, parayı tutan, hizmet etmekten hoşlanan ve mantıklı düşünen bir yapı verir. Aşırı duygusal değillerdir.

Ay Terazi   Burcunda: Flörtöz, zarif, naif ve kibar, dengeyi korumakta zorlanan ve bu yüzden duygularını tam ifade etmeyen bir kişilik verir. Arabuluculuk özelliği verir.

Ay Akrep   Burcunda: Kıskanç, şüpheci, kuşkucu, gizemli, duygularını gizleyen, kıskanç ve bazen de intikamcı bir kişilik verebilir. Sezgileri çok güçlüdür.

Ay Yay       Burcunda: Duyguları değişkendir. Sosyal, sporu seven, eğlenmeyi seven, hiperaktif, özgürlüğüne düşkün ve patavatsız bir yapı verir.

Ay Oğlak   Burcunda: Soğuk ve aşırı mantıklı, çıkarcı, maddesel, duygularını ifade etmeyen, inatçı, hırslı ve hedef odaklı bir yapı verir.

Ay Kova    Burcunda: Mantıklı, özgürlüğü seven, sabit, aşırı duygusal olmayan ve bağlanmakta zorlanan bir yapı verir.

Ay Balık    Burcunda:  Sezgileri güçlü, hassas, sezgileri güçlü, kandırılmaya ve manipülasyona açık, duyguları zaman zaman değişken bir yapı verir. Ve çok duygusal bir yapı verir.

Ay Evlerde Neyi Temsil Eder?

Ay 1. Evde     : Duygularını rahat ifade edebilirler. Sevimli, anaç ve domestik* bir yapı veya dış görünüş verir.                                 

Ay 2. Evde     : Duygularını rahat ifade edebilirler/edemezler. Dürtüleri maddesel, yaratmayı, üretmeyi ve parayı seven bir yapı verir.

Ay 3. Evde     :  Duygularını rahat ifade edebilirler. Seyahat ve yolculuğu seven bir yapı verir. Kardeşlere düşkün olabilirler.Güzel bir el becerisi verir.

Ay 4. Evde     : Duygularını rahat ifade edemez. Duygularını kendi içinde yaşar. Aileye düşkünlük verir ve önceliği ailesi ve aile gibi gördüğü yakın çevresidir.

Ay 5. Evde     : Duygularını rahat ifade eder. Sosyal, flörtöz, aşk ve hertürlü ilişkilerden beslenen, topluma kendini adayan ve bundan hoşlanan ve sanatçı bir ruh hali verir.

Ay 6. Evde     : Duygularını rahat ifade edebilirler/edemezler. Çalışmak, üretmek, hizmet etmek ve kendini hayvanlara adamak gibi özellikler ve sağlık ile ilgili kronik hastalıklar verir.

Ay 7. Evde   : Duygularını rahat ifade edebilirler/edemezler. Dengede ve tamamlanma duygususu verir. İlişkilerde dengeyi bulan karakter, ortaklıklara ve ilişkilere yönelme ihtiyacı verir. Bazende kadınlardan gelen düşmanlıklara sebep verebilir.

Ay 8. Evde     :   Duygularını tam  ifade etmek istemez. Gizemli ve kuşkucudur. Ölüm ötesi ve okült konular dikkatini çeker.His ve sezgiler kuvvetlidir. Cinselliğe ve paraya düşkünlük verebilir.

Ay 9. Evde   : Duygularını rahat ifade eder. Kişi kendini eğitime adar. Öğrenme merakı verir. Yurtdışında yaşamaktan keyif alır. İletişime açık bir yapısı vardır. Zaman zaman fazla inançlara odaklanabilir. Farklı kültürlere açıktır.

Ay 10. Evde  : Duygularını rahat edebilirler/edemezler. Kariyer noktası ile bağlantılıdır. Duygusal olarak kariyerden besleme ihtiyacı verir.  Kişi kendini çalışma ve, iş hayatına adayabilir.  İşe odaklı, üretken verimli, hedef odaklı bir karakter verir.

Ay 11. Evde   : Duygularını tam  ifade edemez. Kişi topluluklar önünde olmaktan mutluluk duyar. Çevresi geniştir ve yüzeysel iletişim kurmaktan hoşlanır.

Ay 12. Evde   : Duygularını ifade etmekten hoşlanmaz. Derin düşünür. Hayalci, yaratıcı, çok güçlü sezgiler ve Gizli düşmanlıklar verir. Negatif enerjilere açık etkiler verebilir. 

Ay ve Mitoloji

Ay bir çok farklı Mitoloji ve efsanelerde farklı isimler ile anılmaktadır. En çok bilinen İsimlere göre örnek vermek gerekirse;

Roma Mitolojisinde                  : Diana ve Luna,

Yunan  Mitolojisinde                 : Selene ve Artemis,

Mısır Mitolojisinde                    : İsis ve Bastet,

Anadolu- Yunan Mitolojisinde: Hecate,

Etruskan Mitolojisinde             : Tivs ve Enzu,

Sin  Mitolojisinde                       : Enzu,

Hint Mitolojisinde                      : Varuna ve Uma,

İrlanda Mitolojisinde                 : Danu,

Kelt Mitolojisinde                      : Cerridven,

Avrupa Mitolojisinde                : Melusine,

Sümer Mitolojisinde                  : Nanna,

Olarak geçmektedir. Her Mitolojide farklı isim ve konu olarak adlandırılsa da özünde aynı bilgiler anlatılmaktadır.

Hikayelerin özü;

İnsanı insan yapan tüm temel duyguların gerçek anlamlarını özümseyerek, bunları doğru bir şekilde yönetmemiz gerektiğini anlatmaktadır.

“EY SEVGİLİ, YEMİN ETME SAKIN AY ÜZERİNE,DAİRESEL YÖRÜNGESİNDE HER AY SÜREKLİ DEĞİŞEN AY GİBİ,SENİN DE DEĞİŞKEN OLMASIN AŞKIN DİYE”

-SHAEKSPEARE, ROMEO VE JULİET

Mısır Mitolojisinde İsis

İsis büyük bir büyücü ve büyü yeteneklerini iyiye kullanması ile meşhur olmuş bir Tanrıçadır. İçende var olan sevgiyi annelik içgüdüsü ile;  yaşayan bütün canlılar için yararlı bir şekilde kullanmayı öğrenmiş ve bunu uygulamış bir annedir. Bu özellikleri onu diğer tanrıların güçlerinden daha fazla güçlü yapmış ve  Mısır tarihinin gelmiş geçmiş en büyük Tanrıçası ünvanına sahip olmasını sağlamıştır.

İsis’in kocası Osiris’i, Seth öldürmüştür. Seth aynı zamanda İsis’in abisidir. İsis oğlu Horus’u kendini koruyacak yaşa gelene kadar Sethten saklamıştır. Horus büyüdüğünde; İsis, abisi Seth ve oğlu Horus arasında ki çatışmada kimin tarafını tutması gerektiği ile ilgili kafa karışıklığı yaşamaya başlamıştır. Bazı efsanelerde abisi Seth’e acıdığı için oğlunu intikam almaması için ikna etmeye çalışmış ama başarılı olamamış şeklinde  aktarılsa da yaygın olan efsane İsis’in doğru anne-oğul ilişkisi yaşayarak oğlunu intikam almaktan vazgeçirdiği yönündedir.

***

*Duygu    ;  Duyularla algılama, duyumsama.

*Dürtü     ;  Fizyolojik ya da ruhsal dengenin değişmesi sonucu ortaya çıkan ve canlıyı türlü tepkilere sürükleyebilen, kaynağı duygulanım olan içsel durum.

*Koruma ;  Can güvenliğinin tehlikede olduğu düşünülen bir kimseyi saldırılardan korumak üzere görevlendirilmiş kişi.

*Güdü      ;  Bilinçli ya da bilinçsiz davranışları doğuran, davranışların sürekliliğini sağlayan ve onlara yön veren herhangi bir güç.

*Bilinçaltı;  İnsanda, bilinçdışı olmakla birlikte, kapsamında olanların istendiği zaman bilince çağrılabildiği zihin bölgesi; kişide, bilince inmeyen olayların geçtiği varsayılan iç.

*Domestik  ; Evcil.

 

Astrolojide Venüs Gezegeni Neyi Temsil Eder? Evlerde ve Burçlarda Etkileri

Astrolojide Merkür Neyi Temsil Eder? Evlerde ve Burçlarda Etkileri

Write A Comment