Merkür gezegeni adını haberci Yunan Tanrısı Merkür’den hepimizin bildiği adıyla Hermes’ten almıştır. Bu tanrının öne çıkan özelliği hızıdır bu da güneş sisteminin en hızlı gezegeni olmasıyla oldukça uyumludur. Antik yunan döneminde Merkür günde iki defa görülebilmekteydi bu da o zamanlar Merkür’ün iki farklı gezegen olduğunun düşünülmesine sebep olmuştu. Gündüz görünen Merkür’e Apollo, akşam görünen Merkür’e ise Hermes adını verdiler. Daha sonraları bu iki gezegenin aslında tek bir gezegen olduğu anlaşıldığında gezegene Apollo ismi yerine Hermes adı verildi.

Merkür gezegenine adına veren Hermes tanrıların arasında en zeki olanıydı, diğer tanrılara haberci olarak hizmet etti. Zenginliğe, iyi şansa, doğurganlığa ve hırsızlığa hükmetti. Birçok karakteristik özelliğine rağmen Hermes tehlikeli bir düşman, hilekar ve hırsızdı. Yeraltı dünyasından ölülerin ruhlarını getirirdi bundan ötürü uykunun tanrısı olarak da bilinirdi.

Hermes, antik Yunan tanrıların babası olan Zeus ve su perisi Maia’nın oğludur. Kırsal cennette Cyllene dağının yanında doğmuştur. Erken gelişmiş diyebileceğimiz Hermes doğumundan neredeyse beş dakika sonra kardeşi Apollo’dan bir sürü inek çalmıştır. Güneş’in tanrısı Apollo ile yüzleşen Hermes, ineklerini çaldığını inkar eder. İçinde bulunduğu öfkeyle Apollon, Hermes’i alıp baş tanrı Zeus’un yanına götürür ve Zeus’un ona bir ceza vermesini ister fakat Hermes elindeki liri o kadar güzel çalıyordur ki Apollon ve Zeus lirden çıkan büyüleyici sesten çok etkilenirler. Zeus’un yanına ceza alma düşüncesiyle gelen Hermes büyüleyici sesli lirinin sayesinde onun daha hızlı olmasını sağlayan bir çift kanatlı ayakkabı ve kanatlı başlık alarak tanrıların habercisi olmuştur.

Astrolojide Merkür

Tanrıların habercisi Merkür İkizler ve Başak burcunun yöneticisidir. Mitolojide olduğu gibi astrolojide de habercidir. Fırsatçı bir gezegendir, duygusuz ve meraklıdır. Günümüzde önce insanların Merkürleriyle tanışırız. Merkür yalnızca iletişimi yönetmez aynı zamanda koordinasyonu da temsil eder. Merkür analiz eder, gruplandırır ve anlam kazandırır. Şimdi Merkür’ün evlere ve burçlara etkilerine bakalım;

Merkür’ün evlerde etkileri:

Birinci Ev: Görünüş veya şekil olarak cıva gibisiniz, özellikle Merkür Yükselen’e yakınsa (10 derece içinde). Huzursuz, uyumlu, değişken, dikkati kolayca dağılan, çok yönlü ve çeviksiniz. Konuşmaktan keyif alırken, çoğu zaman konuşmayı tekeline alabilir veya dinlemeyebilirsiniz (gerçekten dinlemek için ne söyleyeceğinizi düşünmekle çok meşgul olabilirsiniz).

Yaramaz ve hatta erken gelişmiş bir tavrınız var. Canlı ve ilginç, yeni durumlara hızla adapte oluyorsunuz. Aslında, çoğu yeni çabayı merakla ve büyük bir ilgiyle ele alıyorsunuz. Yeni uyaranlara ilk tepkiniz duygusal olmaktan çok mantıklı ve meraklıdır.

İkinci Ev: Herhangi bir çıkmaza bariz olan, en mantıklı cevabı genellikle diğerlerinden çok daha önce gören çok pratik bir zihne ve zekaya sahipsiniz. Konuşmaya itilmeyi ya da bir sonuca varmayı sevmiyorsunuz.

Zaman zaman oldukça tek yönlü fikirlere sahip olabilirsiniz. Çoklu görevlerden pek memnun kalmayabilirsiniz ve genellikle fikirleriniz konusunda oldukça sabit olabilirsiniz. Duygusal uyaranlar, sizin için soyut kavramlardan daha önemlidir.

Üçüncü Ev: Bu, Merkür için özellikle meraklı ve merak uyandıran bir konumdur. Genel olarak okumak, öğretmek, konuşmak, fikir alışverişinde bulunmak, günlük haberleri güncel tutmak ve belki de dedikodu yapmakla çok ilgileniyorsunuz. İlgi alanlarınız çok ve çeşitlidir.

Ayrıca dikkatiniz çok kolay dağılır ve dikkat süreniz oldukça kısa olabilir. Öğrenmesi hızlı, bildiklerinizi başkalarıyla paylaşma konusunda hızlısınız. Şansınız olduğunda çok konuşkan olabilirsiniz. Bazılarınız oldukça gergin veya kıpır kıpır olabilir.

Dördüncü Ev: Her türden alışılmadık fikir ve planı hayal eden son derece yaratıcı bir insansınız. Düşünceniz oldukça özneldir ve bazı durumlarda dar veya önyargılıdır. Bazılarınız evde çalışmaktan veya evinizde canlı, entelektüel bir atmosfer sağlamaktan keyif alabilir.

Çok fazla bilgiyi tutma eğilimindesiniz ve genellikle tarih, psikoloji veya politika ile oldukça ilgileniyorsunuz. Yeni bir fikri veya planı kabul etmekte hızlı değilsiniz ve düşüncenizde oldukça geleneksel olabilirsiniz.

Beşinci Ev: İster yazılı ister sözlü olsun, yaratıcı bir kendini ifade etme aracı olarak sesinizi kullanma eğilimindesiniz. Esprili, ilgi çekici bir iletişimci ve eğlenceli bir arkadaş olabilirsiniz. Numaraları, şakaları, kelime oyunlarını ve taklidi seviyorsunuz. Kimliğe bürünme konusunda yeteneklisiniz. Bazılarınız yalan söyleme konusunda akıllı olabilir. Verebileceğinizden daha fazlasını vaat etme eğiliminde olabilirsiniz veya durumunuzu abartabilirsiniz.

Bir şekilde, sözlü ve / veya yazılı kelimeyle çok eğleniyorsunuz. İletişim ve entelektüel yakınlık, sizin için en çekici olanı romantizmdir. Bazı durumlarda, bu aynı anda birden fazla sevgiliyi gösterebilir. Merak, sosyal ve romantik iletişim kurmak için güçlü bir motivasyon kaynağı olabilir. Çocuklarınızın entelektüel yetenekleriyle de gurur duyabilirsiniz. İnsanların nasıl öğrendiğini çok merak ettiğiniz ve başkalarına yaratıcı bir şekilde öğretmenize izin veren birçok fikir üretebileceğiniz için iyi bir öğretmen olurdunuz.

Altıncı Ev: Başkalarının sıklıkla unuttuğu tüm detayları düşünen bir insansınız. Zihniniz neredeyse her zaman “açık” durumdadır ve bu da sizi biraz tedirgin edebilir. Bir şeyleri sıralamak, düzenlemek, listeler ve ilişkilendirmeler yapmak konusunda mükemmelsiniz. Ayrıntılara ve mekaniğe dikkat ederseniz, büyük noktayı kaçırabilirsiniz!

Son derece yardımseversiniz ve diğerleri düzenlemeler yapmak, araştırma yapmak ve tavsiye vermek için size güvenebilir. Gerçekten faydalı hissetmeyi seviyorsunuz. Başkalarının gözden kaçırabileceği tüm küçük ağrıları ve acıları fark ettiğinizde, bir hipokondri hastasının bazı özelliklerine sahip olmanız mümkündür. Sağlık şikayetlerinin çoğunun temelinde sinir gerginliği yatıyor olabilir.

Sık sık çift iş arkadaşlarınızla uğraşmanız gerekebilir. Birçoğunuz el sanatları, mekanik veya iyi el becerisi gerektiren herhangi bir şeyde iyisiniz.

Yedinci Ev: Kendi düşüncelerinize ve görüşlerinize yakınlaşmak için bile olsa büyük bir tartışma sevginiz var. Başkalarından fikir almak, bir karar vermenize yardımcı olur, ancak kesin sonuçlara varmak sizin için acı verici derecede zor olabilir. Madalyonun diğer yüzünü görüyorsunuz, ancak genellikle şeytanın avukatlığını oynayabilirsiniz.

Tercihen tek kişilik bir izleyici kitlesini seviyorsunuz. İlginç bilgiler, yeni fikirler ve teşvik edici sohbetlerle bir ortaklığı canlı tutma konusunda oldukça yetenekli olabilirsiniz. Geçici bile olsa iletişim hatları kesintiye uğrarsa, partnerinizden sıkılmanız sizin için kolaydır.

İlişkiler ve evlilik hakkında konuşmayı ve bunları analiz etmeyi de sevebilirsiniz. Partnerlerinizin veya yakın arkadaşlarınızın size verdiği yeni bakış açılarını keşfetmekten hoşlanırsınız.

Sekizinci Ev: Özellikle insanları motive eden şeyleri bunun yanı sıra gizemli, tabu, gizli ve psikolojik olan her şeyi merak ediyorsunuz. İnsanları analiz etmekte ve motivasyonlarını elde etmekte ve stratejiler geliştirmekte mükemmelsiniz. Finans, tıp ve araştırma ve inceleme gerektiren diğer konular için iyi bir zihne sahip olabilirsiniz.

Güçlü ikna gücünüzle (dikkatli kullanılmalıdır), belli bir otorite ile konuşursunuz ve diğerleri de sizi dinler. Yaptığımız ve deneyimlediğimiz her şeyin bir amacı olduğunu hissetme eğiliminde olabilirsiniz. Harika, araştırmacı ve derin bir zihniniz vardır.

Dokuzuncu Ev: İnanılmaz meraklısınız ve bilgiye açsınız. Çalışmaktan ve öğrenmekten zevk alıyorsunuz ve bunu mecbur olduğunuz için değil, istediğiniz için yapıyorsunuz. Başkalarıyla fikir alışverişi yapmak size keyif verir. İletişimlerinizde özellikle canlı, hevesli ve hatta ilham verici olabilirsiniz.

Ayrıntılara yeterince dikkat etmeyebilirsiniz, ancak sorunlara hızlı bir çözüm bulma konusunda yeteneklisiniz. Büyük resmi kolayca görür ve fikirlerinizi paylaşmaktan zevk alırsınız. Bilginin insanların hayatlarını nasıl etkilediğini öğrenirsiniz, paylaştığınız veya öğrettiğiniz bir şeyin başkalarına harekete geçme, yeni bir şey deneyimleme veya hayatlarında değişiklik yapma konusunda ilham verdiğini öğrenmekten büyük zevk alırsınız. Bazılarınız çok aceleci tavsiyelerde bulunabilir. Özellikle farklı kültürler ve topraklar hakkında bilgi edinmek ilginizi çekebilir.

Onuncu Ev: Dil konusunda iyisiniz ve bu yeteneği genellikle mesleğinizde kullanıyorsunuz. Yetkili havanızla ya da yetkili kişilerle iletişim kurma ve müzakere etme konusunda yeteneklisiniz. Çoğu zaman aynı anda birden fazla işiniz olabilir, kariyer yönlerinizi sık sık değiştirebilir veya sizi hareket halinde tutan işlere ilgi duyabilirsiniz.

Teşvik edilmek ve zorlanmak için sık sık ortam veya faaliyet değişikliği yapmanız gerekmektedir. Belki de uyarılmaya ihtiyacınız olduğu için konuşmalarınıza veya işinize taze enerji getirme konusunda yeteneklisinizdir.

On Birinci Ev: İnsanlar, grup etkileşimleri, topluluk ilişkileri, eğilimler ve ekipler hakkında meraklısınız. Hayatınıza yeni fikirler getiren ve entelektüel düzeyde katkıda bulunacak yeni bir şeyleri olan insanları çekiyorsunuz. Çok ileri görüşlü ve dürüstsünüz.

Adil oynamak, tarafsız olmak ve fedakarlık sizin için önemlidir. Kişisel isteklerinizde, hayallerinizde, planlarınızda ve ideallerinizde birçok değişiklik veya dalgalanma olabilir. Gelip giden, dürüst olmayan ya da ikiyüzlü arkadaşları çekebilirsiniz.

On İkinci Ev: Kendinizi ifade etmek için kendi yeteneklerinize güvenmeniz gerektiğinden, özellikle çocukluk döneminde çok hızlı konuşamaz veya iletişim kuramazsınız. Mükemmel bir sırdaş olursunuz.

Sembollere, duygulara, görüntülere ve paradokslara çok ilgi duyuyorsunuz. Yalnızca gerçeklere odaklanmamayı tercih ederek, en iyi fikirlerin görsel, duygusal veya hayal gücüyle sunulmasını tercih ediyorsunuz. Açıkça iletişim kurmayı öğrenmek sizin için zordur.

Merkür’ün Burçlara Etkileri:

Merkür Koç Burcunda:

Koç burcundaki Merkür, ateş grubundadır ve hükümdarı Mars’ın niteliklerini alır: ateşli, cesur ve dürtüsel. Bu yerleşime sahip kişiler güçlü ve kendinden emin bir şekilde iletişim kurma eğilimindedir. Bir meydan okuma ve tartışmada geri adım atmakta zorlanırlar ve oldukça keskin bir dil kullanma eğilimindedirler. Aynı zamanda, incelik ve zamanlamada eksik olabilecekleri şeyleri açık bir dürüstlükle telafi ederler.

Entelektüel olarak korkusuz; orijinal düşünürler; canlı konuşmacılar;hızlı, kendine güvenen karar vericiler.

Merkür Boğa Burcunda:
Boğa burcundaki Merkür, toprak grubundadır ve hükümdarı Venüs’ün niteliklerini taşır. Bu yerleşime sahip kişileri ikna etmek zordur. İnatçı ve tavizsiz olma eğilimindedirler. İçgüdüleri riskler yerine sağlam yatırımlara doğru kayan bir iş becerisine sahip olabilirler.

Güçlü pratik zeka ve sağduyu; zihinsel olarak sakin; sürekli konsantrasyon; çekici konuşma sesi; para ve iş ilişkileri için uygun bir zihin.

Merkür İkizler Burcunda:
İkizler burcundaki Merkür hava grubundadır ve kendi elementindedir, bu nedenle Merkür’ün en doğal olduğu burçlardan biridir. Bu yerleşime sahip insanlar hızlı, zeki ve pratik şakalara düşkün olma eğilimindedir. Uyarlama, kılık değiştirme, taklit ve hile konusunda ustalardır. Çevirmenler, programcılar, komedyenler, gazeteciler, avukatlar, halkla ilişkiler çalışanları, pazarlamacılar, konuşmacılar olabilirler. Bazen ahlaki açıdan belirsizdirler.

Akıllı ve hızlı; net ve mantıklı; iyi öğrenciler / öğretmenler; yetenekli konuşmacılar.

Merkür Yengeç Burcunda:
Yengeç burcundaki Merkür, su grubundadır ve hükümdarı Ay’ın niteliklerini alır. Yansıtıcı, tepkisel ve içgüdüsel. Bu yerleşime sahip kişiler başkalarını ikna edebilir ve duygular ile ikna edilebilir. Duygusal durumlarını çoğundan daha net hatırlayarak iyi bir hafızaya sahip olma eğilimi de vardır. Anılar, kin besleyen veya eski güzel günlerinden vazgeçemeyen biridir. Entelektüel ilgi alanları, teknik becerileri ve pazarlama duyuları; evler, güvenlik, koruma, gıda, biyoloji, organik ve doğal nedenler, etkiler ve çözümler etrafında toplanabilir. Aynı zamanda, onları nasıl yaptığınızdan emin olmadan, bağlantılar kurma içgüdüsü de vardır.

Nazikçe ve yumuşak bir şekilde konuşulur; şiirsel ve sanatsal; dinlemede iyi; kalıcı bellek; son derece sezgisel; yüksek düzeyde duygusal zeka.

Merkür Aslan Burcunda:
Aslan’daki Merkür, ateş grubundadır ve hükümdarı Güneş’in niteliklerini alır: etkileyici, dramatik ve gösterişli. Bu yerleşime sahip kişiler, aynı anda muhteşem, eğlenceli ve başka türlü dikkat çekici bir konuşma ile kendinden emin, otoriter bir ton benimseyebilirler. Kendi deneyimlerine ve fikirlerine başkasınınkinden daha çok güvenirler. Olumsuz tarafı, kişinin fikirlerine ve konuşmasına olan güveni ve kişisel özdeşleşimi, bir konuda yanıldığında çok daha sert düşme riskini ortaya çıkarır. Bir doz tevazu ve denge, bir doz utançtan çok daha iyidir. Teknik becerileri muhtemelen ışıklar, elektrik, optik, fotoğrafçılık, film, kurgu vb. ile ilişkilidir. Entelektüel ilgi alanları hükümdarlar, liderler, yıldızlar, ünlüler, filmler, tiyatro, müzik, eğlence etrafında olabilir.

Zihinsel olarak kendinden emin; entelektüel olarak yaratıcı; “büyük resmi” görebilir; tutkulu ve yetkili konuşmacılar; iyi hikaye anlatıcıları ve öğretmenler.

Merkür Başak Burcunda:
Başak’taki Merkür, toprak grubundadır ve kendi elementindedir, bu nedenle Merkür’ün kendisinin en doğal olduğu burçlardan biridir. Bu yerleşime sahip kişiler el sanatları, beceriler, ticaret, sayılar ve harflerde yetenekli olma eğilimindedir. Problemleri mantıklı ve pratik olarak düşünürler. Onlar problem çözücüler, tamirciler, muhasebeciler, marangozlar, bahçıvanlar, becerikli işçiler ve mühendislerdir. Dezavantajlarından biri, bu yerleşime sahip insanların o kadar huzursuz bir şekilde üretken olmalarıdır ki, yavaşlamak ve rahatlamak zor olabilir.

Gerçekçi zekaya sahip olmak; pratik çözümler düşünmede başarılı; detaylara keskin bakış; analitik / ayrımcı; vicdanlı ve eksiksiz.

Merkür Terazi Burcunda:
Terazi’deki Merkür, hava grubundadır ve yöneticisi Venüs’ün niteliklerini alır: sosyal, diplomatik ve zarif. Bu yerleşime sahip kişiler, diplomasi ve çatışma çözme becerileriyle bilinen herkesi memnun etmeye çalışan şekillerde fikirlerini adil bir şekilde oluştururlar. Bir sorunla karşılaştıklarında, çözümleri genellikle diğer hususlara göre adil ve dengeli olana yöneliktir. Bu yerleşime sahip insanlar için çok daha zor olan şey, dengeyi korumak veya çatışmaları çözmektir.

Adil fikirli; dengeli kararlar verebilen; kibar ve hoş bir şekilde konuşulan; iyi dinleyiciler; incelikli ve diplomatik; dengeli konuşmacılar.

Merkür Akrep Burcunda:
Akrep’teki Merkür su grubundadır ve hükümdarı Mars’ın niteliklerini alır: araştıran, gizli ve keskin. Bu yerleşime sahip kişiler kurnaz ve dedektif olma eğilimindedir. Söylemedikleri kadar çok şey anlatır ve onlara söylenenden daha fazlasını anlar. Bu, onları gerçeğe ulaşmak için ne gerekiyorsa yapmaya istekli harika araştırmacı gazeteciler ve araştırmacılar haline getirebilir. Olumsuz tarafı, tutku ve şüpheyle gölgelenen paranoyaya ve yargılamaya da yol açabilir. Bazen bu yerleşim, tabu konular ve karanlık konularla ilgili bir saplantı gösterir.

Korkusuz gerçeği arayanlar; derin düşünürler; derin zihinsel anlayışlara sahip; tartışma ve tartışmada yenmek zor.

Merkür Yay Burcunda:
Yay burcundaki Merkür, ateş grubundadır ve hükümdarı Jüpiter’in niteliklerini alır. Geniş, felsefi ve cesur. Bu yerleşime sahip insanlar doyumsuz bir şekilde meraklı olma eğilimindedirler; siyaset, kültür ve felsefedeki her şey hakkında biraz bilgi edinmek isterler. Eğitimleri ve entelektüel yolculukları daha çok bir macera gibidir. “Gerçek orada bir yerde”. Bilgileri geniş kapsamlı ve görünüşte ansiklopedik olsa da, bu konumun dezavantajı, biraz yargılayıcı ve profesör olma eğiliminde olmalarıdır. Bilgilerinin pratik veya uygulamalı olmaktan çok teorik ve soyut olma olasılığı daha yüksektir ve ayrıntıları evrensellerle birleştirebilirler. Çelişkili bilgileri anlamlandırmak için birden çok referans çerçevesini değerlendirebilirler.

İyimser ve neşeli; dürüstlük ve doğruluk konusunda güçlü; kin tutmayan; felsefi bakış açısı; iyi mizah; eğlenceli konuşmacılar.

Merkür Oğlak Burcunda:
Oğlak burcundaki Merkür, toprak grubundadır ve hükümdarı Satürn’ün soğuk, sert ve mantıklı niteliklerini alır. Bu yerleşime sahip kişiler, özellikle maddi konular olmak üzere, zor, sıkıcı ve bazen iç karartıcı konular üzerinde durma eğilimindedir. Bu, matematikçiler, bilim adamları, ekonomistler, iş adamları ve tarihçiler veya titizlik, kesinlik ve ciddiyet gerektiren herhangi bir alan için harika bir yerleşimdir. Bunlar muhtemelen en iyi iç görülerini göreceli izolasyondan veya tarih ve geçmiş okumalarında elde eden, uzun ve yalnız bir emeğin sonrasına kadar fikirlerinin tanınmasını sağlayamayan kişilerdir. Kendilerini kötü haber ve eleştirilerin taşıyıcısı olmak zorunda bulurlar. Bir sorunla karşılaştıklarında, en hızlı ve en kolay yerine, en kesin çözümü düşünme olasılıkları daha yüksektir. Dezavantajları, bazen duygusal kaygılardan o kadar uzak olmaları ki çözmeye çalıştıkları denklemin insani kısmını ihmal edebilmeleridir.

Kurnaz stratejistler; iyi uzun vadeli plancılar; zihinsel olarak disiplinli; iş için mükemmel zihin; incelikli ve diplomatik; yetenekli öğretmenler.

Merkür Kova Burcunda:
Kova burcundaki Merkür hava grubundadır ve hükümdarı Satürn’ün soğuk, bağımsız, şüpheci, eleştirel niteliklerini alır. Bu yerleşime sahip insanlar, soğuk sert rasyonalite yolunu izleyerek bazı olağandışı sonuçlara varma eğilimindedir. Bunlar bazen sezginin tersine çözüm bulan ve pratik ve materyalden ziyade soyut ve teorik olana odaklanan insanlardır. Bu, mucitler, teknoloji insanları, fütüristler, araştırma bilimcileri, matematikçiler ve diğer araştırmacılar için harika bir yerleşimdir. Dezavantajları, bazen mantıklı olana o kadar odaklanırlar ki, çözmeye çalıştıkları denklemin sağduyusunu ve insani maliyetini ihmal edebilirler. Daha fazla iş yapmaları gerektiği anlamına gelse bile kendi deneyimlerine inanırlar.

Mantıklı ve zeki; özgün ve yaratıcı; ileri görüşlü ve ilerici; dürüst ve açık sözlü; telepatik yetenekler.

Merkür Balık Burcunda:
Balık burcundaki Merkür, su grubundadır ve hükümdarı Jüpiter’in niteliklerini alır. Geniş, vizyoner ve sınırsızdır. Bu yerleşime sahip kişiler gerçeği kurgudan ayırmakta zorluk çekebilirler. Genellikle maneviyat, mistisizm, din, müzik ve hayvanlarla ilgilenirler. Bir problemle karşılaştıklarında, cevabı muhtemelen tamamen alakasız bir şeyde veya bir rüyada bulacaklardır. Balık’ta Merkür daha çok empatik ve daha az ayrıntı odaklıdır, bu nedenle bazen daha az somut konular hakkında danışmanlık ve konuşma konusunda daha iyidirler.

Yaratıcı; sanatsal fikirli; son derece sezgisel ve anlayışlı; telepatik; sempatik ve rahatlatıcı; renkli hikaye anlatıcıları.

Write A Comment