Neptün, Roma mitolojisinde suların ve denizlerin tanrısıdır ve Neptunus Equester olarak da bilinmektedir. Yunan mitolojisindeki adı ise Poseidon’dur.  Sembolleri at, yunus ve üç başlı mızraktır. At yarışlarını denetlediği için ve denizin üstünde seyahat ettiği düşünüldüğü için at arabası üzerinde resmedilmektedir.

Neptün, gök tanrısı Satürn ve yeryüzünün annesi Ops’un oğludur. Kardeşleri gökyüzü ve şimşek tanrısı Jüpiter, yeraltı ve zenginlik tanrısı Plüto, doğurganlık tanrıçası Ceres, ocak ve yuva tanrıçası Vesta ve evlilik ve aile tanrıçası Juno’dur. Satürn, Ops hamileyken doğacak çocuklarından birinin onu gasp edeceğini söyleyen bir kehaneti duymuş ve dört kardeşiyle beraber Neptün’ü yutmuştur. Ops, altıncı çocuğu Jüpiter doğduktan sonra çocuğunu kurtarmak için Satürn’e kundağa sardığı bir kaya parçası verdi. Satürn de diğer çocuklarına yaptığı gibi onu yuttu. Mitolojinin en büyük hazımsızlığını yaşayan Satürn, kaya parçasını çıkarmak için yuttuğu çocuklarıyla beraber kustu. Neptün ile ilgili rivayetlerden biri doğar doğmaz babası Satürn tarafından suya atılmasıdır. Diğer bir rivayete göre de Jüpiter’in babaları Satürn’ü gasp etmesinde diğer kardeşi Plüto ile kilit rol almıştır. Satürn’ün yenilgisinden sonra da kardeşleri Jüpiter ve Plüto ile gökyüzü, yeraltı ve denizleri kendi aralarında paylaşmışlardır. Kendisine dünyadan sular ve denizler düşmüştür.

            Neptün, Akdeniz’de denizaltında büyüleyici bir sarayda yaşamaktadır. Hem deniz altında hem deniz üstünde gidebilen dört farklı cins atın çektiği bir arabası vardır.  Trident denilen üç başlı bir mızrağı vardır. Bu mızrağı yere vurduğunda depremler, büyük dalgalar meydana getirir. Mitolojide, okyanus gibi fırtınalı, deniz gibi yıkıcıdır. Elindekinin değerini bilemeyen Neptün, hakkından fazlasını isteyerek kardeşleri Juno ve Minerva ile Jüpiter’i devirmeye çalışmıştır ancak başarılı olamamıştır.

Şehvetli bir karakter olarak anlatılan Neptün’ün evlilik dışı bir sürü beraberliği olmuş ve tecavüz etmiştir. Doğurganlık ve bitki tanrıçası olan kardeşi Ceres’e de tecavüz etmiş ve bu beraberliklerinden bir kız ve siyah bir kısrak doğmuştur. Evlilik dışı birlikteliklerinden de Pegasus, Orion ve Atlas gibi birçok çocuğu olmuştur. Roma’da tuzlu su tanrıçası olan Salacia ile evlidir ve ondan 3 çocuğu vardır. Bunlardan biri de babası gibi üç başlı mızrağı olan deniz adamı Triton’dur.

Zaman içerisinde Neptün, denizciler için mükemmel bir arketip haline geldi. Ayrıca Disney’in Küçük Deniz Kızı (1989) filminde (Neptün’ün oğlu) Kral Triton karakteri yer almaktadır.

            Neptün balık burcunun yöneticisidir ve zodyaktaki turunu 165 yılda tamamlamaktadır. Her burçta yaklaşık 14 yılda kalır. Rüyalar, bilinçaltı, hayalleri ve fedakârlığı anlatır.  Rengi mavinin ve yeşilin tonlarıdır. Başak burcunda zararda çalışır.

Genoses admiral Andrea Doria as Neptune, by Angolo Bronzino

Kaynak:

Write A Comment