Chiron aslında minik bir kuyruklu yıldızdır. Centaur diye geçer (yarı insan yarı at) Uranüs ile Satürn arasında ilginç bir yörüngesi vardır. Bazen Uranüs’e yaklaşırken bazen de Satürn’e yaklaşır. Chiron, Şiron, Kherion, Kiron olarak adlandırılmaktadır. Simgesi  bu şekildedir. Beş yılda bir burç değiştirir ve Retro yapar. Küçük olmasına rağmen kollektif, bireysel ve özellikle de psikoloji de çok fazla derin bilgileri anlatır. Kişilerin psikolojik yara ve travmalarını en net şekilde bize gösteren Chirondur.

Astroloji de Chiron yaralı şifacıdır. Chiron’ un özelliği yaranı kabul et ve bu konuda başkalarına yardım ettir. ” Terzi kendi söküğünü dikemez .” Atasözü tamda Chiron’ un bize anlatmak istediğini anlatır. Doğum haritasında hangi burçta ve evdeyse o konularda ki yaralarımızı ve şifamızı gösterir. En güçlü pozisyonu 60 ‘ lıklar ve 120’ liklerdir. Çünkü yaramızı görünür yaparak şifalama imkanı sunar. Olumsuz açıların da belki farkında olmadığımız yaraları sert bir şekilde deneyimlemek durumunda kalırız. O yüzden Chiron kişiliğimizin en derin yarasını anlatmak için bize ışık tutan bir Kuyruklu yıldızdır. Daha önce de dediğim gibi gökyüzünde ki pozisyonu Uranüs ile Satürn arasındadır. Uranüs ani gelişen olayları anlatırken Satürn hayatta ki sınavımızı anlatır. Yani aniden ortaya çıkan en derin yaramızın sınavını nasıl vereceğimizi belirler. Astrolojide her şey bir bütündür. Bir zincir gibi bütün halkalar birbirini takip eder. Yaşamlarımızda da evrensel yasaları çiğnediğimiz zaman halkaları da birbirinden ayırırız ve kendimizi kaotik durumların içinde buluruz. Önemli olan halkaları bir bütün halde tutabilmektir.

Chiron ve Mitoloji

Chiron Yunan mitolojisinde Satürn karısı Rhea’ dır ve aynı zaman da kız kardeşidir. Ama Satürn deniz perisi Philyra’a aşık olur. Satürn karısından ilişkisini gizlemek için sevgilisi Philyra ile kendisini ata dönüştürür ve beraber olurlar. Bebek Chiron doğduğunda, annesi Philyra yarı-at, yarı-insan figüründe olmasından çok utanır ve bebeğini bir mağaranın yakınlarında terk eder. Satürn’ün çocukları Plüton, Neptün ve Jüpiter’in aksine, Chiron evlilik dışı doğmuştur. Ölümsüz bebek Chiron yalnız büyür. İstenmeyen, dışlanan, küçük görülen Chiron hayatında ki her şeyi kendi başına öğrenir ve yol gösterici olmadığı için çok zorlanır. Acılarla dönüşmeyi öğrenerek büyür ve bu da Chiron’ u bilge büyük şifacı yapar. Şifacı denmesinin sebebi her konuda çok bilgili olması ve başkalarına her konuda yardım etmesinden dolayıdır.

Bir başka Mit’ e göre ise; annesi Philyra O’nu görünce o kadar çok iğrenmiştir ki, Tanrılara kendisini olduğundan başka bir şeye çevirmeleri için yalvarmış ve Tanrılar da O’nu Ihlamur ağacına çevirmiş.

Her doğum haritasında herkesin bir Chiron’ u ve herkesin en derin yarası vardır. Bazen söylediği bazen söyleyemediği… Bazen söylemek istemez insan yarasını, söylediğin de o yaranın geçmeyeceğini ve anlaşılmadığını düşünür.

İşte Astrolog olunca insanların yaralarını çırılçıplak görüyorsunuz. Ama tabi ki Astrologların da bir Chiron’ u var. Başkalarına merhem olduğumuz konular bizler için en derin yaralarımız olabiliyor. Ondan dolayı Ihlamur Kokusu duyduğunuz da beni de anımsayın bundan böyle… Ve asla unutmayın bazı yaralar kapanmak için değil, sizi siz yapmak için yaşanıyor. Kendi yaramızı saramayabiliriz ama başkalarına şifa olarak dönüştürebiliriz. Ihlamur ağacına dönüşmek gibi…

Chiron Burçlarda Etkileri

Chiron Koç; Kişiye özgüven, cesaret ve birey olma ile ilgili problemler yaşatır.

Chiron Boğa; Kendinden önce başkalarını ön planda tutar ve kendini yok sayma problemi yaşatır.

Chiron İkizler; Her türlü iletişim ile ilgili problemler yaşarlar. Kendilerini net ifade edemezler.

Chiron Yengeç; Sevgi ve anaçlıkla ilgili problemler yaşarlar.

Chiron Aslan; Sürekli onaylanma, sevgi ve ego ile ilgili sıkıntı yaşarlar.

Chiron Başak; Her şeyin mükemmel olmasını istediklerinden dolayı sürekli kendilerini eleştirirler.

Chiron Terazi; Ortaklıklar ve anlaşmalarda sıkıntı ve problemler yaşarlar.

Chiron Akrep; Ölüm, Kredi, Gizli bilgiler ve kıskançlıkla ilgili problem yaşatır.

Chiron Yay; İnançlar, Felsefi konular veya Yurt dışı ile ilgili problemler yaşayabilirler.

Chiron Oğlak; İtibar, otorite ve kontrol ile ilgili problem yaşatır.

Chiron Kova; Toplum içinde ve grup aktivitelerinde sıkıntı yaşayabilirler.

Chiron Balık; Kendi ihtiyaçlarından çok karşı tarafı düşündüklerinden dolayı kurban psikolojisi yaşarlar.

Chiron Evlerde Etkileri;

Chiron 1. Evde; Sağlıklı yaşam ve görüntü ile ilgili problemler yaşatır.

Chiron 2.Evde; Finans konuları ve çalışarak kazanılan para ile ilgili sıkıntı yaşarlar.

Chiron 3.Evde; Kardeş, akraba ve iletişim ile ilgili problem yaşarlar.

Chiron 4. Evde; Ev, yuva aile ile ilgili problem yaşarlar.

Chiron 5.Evde; Yaratıcılık, çocuk, öz değer, şanş oyunları ve Flörtler ile ilgili problem yaşatır.

Chiron 6.Evde; Sağlık, Düzen ve hizmet konularında sıkıntı yaşatır.

Chiron 7.Evde; Ortaklık, evlilik ve ilişkiler ile ilgili problemler yaşatır.

Chiron 8.Evde; Kriz, ölüm, miras, vergi ve borçlarla ilgili problemler yaratır.

Chiron 9.Evde; Yüksek Öğretim, yurtdışı, seyahat ve bilgi konularında problem yaşatır.

Chiron 10.Evde; Kariyer ve İş hayatında sorumluk konularında problem yaşatır.

Chiron 11.Evde; Sosyal çevre, toplum ve umutlarımız konusunda problem yaşatır.

Chiron 12.Evde; Travma, ruhsal problemler, uyku, kayıp ve gizli düşmanlar ile ilgili problem yaşatır.

Write A Comment