Hıdırellez Ne Zaman Başlıyor?

Efsaneye göre Hızır ve İlyas her yıl 5 Mayıs’ı 6’ya bağlayan gece sabaha karışınca, günün ilk ışıklarıyla buluşurlar. Ve güneşin doğuşuyla, yeryüzündeki niyetleri Yaradan’a iletirler.

Astro Mağaza’da Hıdırellez Ritüel Kitini görün!

Hıdırellez Ritüeli için Kullanılacak Malzemeler

Defne Yaprağı

Gül yaprağı

Bir tane gül dalı ya da gül ağacı bulursanız gül ağacına asarsınız

Minik taşlar ya da deniz kabukları ya da bir kağıt kalem

Bir beyaz mum

Hıdırellez Ritüelini Nasıl Yapılır?

Biz de Hıdrellez ritüelinde defne yaprağı kullanacağız. Defne mitolojide Apollon ile, Güneş ve ışığın tanrısı ile bağlantılı bir semboldür. Hikayeye göre;

Zeus’un oğlu Apollon (Zaten Olimpos’un başına ne geldiyse bu Zeus’tan geldi, oğulları da bunun gibi çapkın!) bir gün bir nehrin kenarında müthiş güzel bir kız görür. Bu güzeller güzeli su perisinin ismi Daphne yani bizdeki tercümesiyle Defne’dir.

Apollon da libido yüksek illa kızı yakalayacak. Aralarında bir kovalamaca başlar. Daphne kaçar, Apollon peşinde…  Daphne, çapkın bir Tanrı’ya yem olmak istemez, koştukça koşar. Ama Daphne, Apollon’un nefesini ensesinde hissetmeye başlamıştır ki; birden durur ve toprağı kazır. Gaia yani toprak anaya yalvarır: “Lütfen beni koru, beni sakla, üzerimi ört”

Bir anda peri kızı Daphne’nin göğsü kabuklaşmaya ve ayakları köklenmeye başlar. Ve bir defne ağacına dönüşür. Her mit bir dönüşümle başlar. Apollon, ağaca dönüşen peri kızına sarılır, kabuklaşmış kalbinde hala kızın kalp çarpıntısını duyar. Ve Daphne’ye; “Ben sana aşık olmuştum. Madem ki karım olamadın o zaman benim onur ve şans ağacım olacaksın”

O günden bu yana defne, ışıkla ve güneş ile bağlantılıdır. Zaferleri, dileklerin gerçekleşmesini, bereketi çağırır. Daphne o an ne dilediyse hızla olmuştur.

Ve Apollon onu onurlandırmıştır. İşte 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece niyetinizi deniz kabuklarıyla ya da minik taşlarla çizin, oluşturun. Evse ev, arabaysa araba şeklinde.  Taş ya da deniz kabuğu yoksa kağıda çizin.  Ve beyaz bir mum yakın. Sonra bir çanakta defne yaprağı ve birkaç gül yaprağını (Neden gül derseniz;  gül kokusu kokular içerisinde tedavi edici güce sahiptir. Venüs ile bağlantılıdır ve Hıdrellez gecesi Ay Terazi’de Venüs’ün yöneticiliğinde. Bitkisel esanslar içinde frekansı en yüksek olan gül kokusudur. Gül kokusunun frekansı 320 MHz’dir) yakın ve 1 tane defne yaprağı ve gül dalını da birbirine bağlayıp;  çizdiğiniz niyetle birlikte  6 Mayıs sabahı Güneş’in ilk ışıklarını göreceği bir yere koyun. Hala Güneş ve Merkür kavuşumu aktif olacak, o yüzden yazmak ve çizmek daha etkilidir sembolizmde.

Bu kadar basit aslında…

Ritüeller, evrenin dilini çözdüğünüzde hızla yerini bulur. Yeter ki evrenin ve yüksek benliğinizin izniyle kendi hayrınıza bir dilek dileyin. Bir başkasına zarar verecek dileğinizin cevap bulması mümkün değil. Aksine kötü enerjiyle sizi bulur.

 

Güncelleme tarihi : 28 Nisan 2022

Write A Comment